SKANIAUSIOS BULVIŲ VEISLĖS

Vienas dažniausiai mums užduodamų klausimų yra "Kurios bulvės yra pačios skaniausios?" Atsakymą į šį klausimą rasite žemiau, kartu su tinkamomis veislėmis konkretiems patiekalams.

Cepelinams labiausiai tinka miltingesnės veislės, tai yra vėlyvesnės brandos. Dauguma jų turi savybę sukaupti pakankamą sausųjų medžiagų kiekį per visą vegetacijos laikotarpį. Rekomenduojame rinktis Vineta, Queen Anne, Melody bulvių veisles. Siūlome pamėginti ir Alouette bei Colomba bulvių veisles.

Kepti galima visų veislių bulves, tačiau miltingesnės veislės kepant labiau sukrenta ir kepa šiek tiek ilgiau. Mažiau miltingos ir šviežio derliaus bulvės kepa greičiau ir būna traškesnės. Rekomenduojame rinktis tas, kurios Jums skanesnės.

Rekomenduojame rinktis bulvių veisles, kurios turi mažiau krakmolo, tokias kaip Prada, Emanuelle, Adora, Acoustic, Karelia, Queen Anne.

Šių užkandžių ir garnyro gamybai labiausiai tinka daugiau sausų medžiagų sukaupiančios bulvių veislės (>21%), nes dėl mažo cukraus kiekio išgaunama šviesi gruzdintų bulvių spalva. Atkreipiame dėmesį, kad žiemą norint išgauti tinkamą keptų bulvių traškučių ar bulvyčių „fri“ spalvą, būtina bulves sandėliuoti ne žemesnėje nei +8C laipsniai temperatūroje.

Dauguma bulvių veislių yra tinkamos virimui, tačiau patariame rinktis pagal skonį. Galima atsižvelgti į bulvių suvirimo tipą, kuris žymimas „ABC“ ir vertinamas atsižvelgiant į selekcininkų ir asmenines skonio savybes:

A - vandeningos, išvirusių gumbų forma išlieka, tinka salotoms
B - vidutiniškai miltingos, išvirusių bulvių forma išlieka, gali sukristi
C - labai miltingos, išvirusios bulvės smarkiai sukrenta

Veislių suvirimo savybes galite rasti čia: https://seklinesbulves.lt/bulviu-veisliu-palyginimas

Kugeliui, bulviniams blynams bei kitiems mėgstamiems lietuviškiems patiekalams rekomenduojame miltingesnes veisles, tokias kaip Vineta, Melody, taip pat tiktų naujai išvestos, modernios veislės – Queen Anne, Karelia, Alouette ir Colomba.

Tobulam skoniui išgauti visų pirma rekomenduojame naudoti mažo arba vidutinio dydžio gumbus, ankstyvesnes, mažiau miltingas bulvių veisles. Orkaitėje dėl savo kepimo savybių puikiai kepa pirmosios šviežio derliaus veislių bulvės – Adora, Colomba, Prada, Emanuelle. Tinka ir visos kitos veislės, tačiau vėlyvesnės keps ilgiau. Jei norisi egzotiškesnių potyrių, siūlome pabandyti mėlynąsias bulves – veislę Blue Star.

Prada, Emanuelle, Adora, Acoustic, Karelia, Queen Anne ir visos, kurios turi suvirimo tipą A arba AB yra idealus bulvių salotų pasirinkimas. Šios veislės išvirusios išlaiko savo formą ir nesukrenta. Tik nepervirkite.

2023-2024 m. sezono naujiena Vfarm ūkyje yra Prada ir Emanuelle bulvių veislės.

Camelia - perspektyvi karšto klimato sąlygomis, patraukli savo išvaizda, atsparumu virusams ir be galo gausiu derliumi.

Acoustic ir Alouette - patraukliausios mūsų šių metų naujienos. Veislės, visiškai atsparios marui, todėl tinka auginti ekologiškai.

Esmee - puikiai toleroja sausrą ir turi didelio derliaus potencialą.

Be to, po ilgos pertraukos į asortimentą sugrįžo Melody veislė, kuri išsiskiria pakankamai dideliu atsparumu mechaniniams pažeidimams ir sudaužymams, daugumai ligų ir yra puikaus skonio. Šios veislės bulvės ypač tinkamos tradicinių lietuviškų patiekalų gamybai. Melody yra ilgo žiemojimo, išsilaiko iki vėlyvo pavasario.

Galiausiai rekomenduojame atkreipti į Colomba bulvių veislę. Pastaroji dera dar ankstyvo sezono pradžioje, ypač jei padaiginate. Veislė labai greitai subręsta, yra atspari rauplėms, todėl nereikalauja daug pastangų ją auginant. Colomba nereikli geram dirvožemiui, tačiau reikėtų vengti sodinimo šaltoje žemėje. Ši veislė turi trumpą ramybės periodą, todėl nerekomenduojama bulvių sandėliuoti iki pavasario. Mėgaukitės šios veislės šviežiu derliumi prie šaltibarščių visą vasarą!

„Vfarm“ rekomenduoja išbandyti naujoves Colomba – skaniausios šviežios, ypatingai prie šaltibarščių, Queen Anne, Melody, Karelia ir Esmee geriausiai atsiskleidžia tradiciniuose lietuviškuose patiekaluose ir tikrai nustebins savo derlingumu.

Norint teisingai ir skaniai išvirti bulves reikia atsiminti:

  • Negalima bulvių užpilti šaltu vandeniu. Tam, kad bulvės neprarastų naudingų medžiagų, jas reikia užpilti verdančiu vandeniu ir tik tada virti toliau.
  • Visuomet stenkitės bulves virti su lupenomis, nes tuomet jos virdamos išsaugo daugiausiai mikroelementų. Bulves nuskusti prieš verdant reikėtų tik tuo atveju, jei norite gaminti bulvių košę.
  • Idealiausia, jei verdant bulves pats vanduo išgaruoja ir nereikia jo nupilti, nes tuomet bulvė pasisavina viską, kas naudinga. Tačiau šis būdas reikelauja nepaprastai daug kantrybės.
  • Druską į verdančias bulves dėkite tik virimo pabaigoje, kadangi įbėrus jos pradžioje, labai didele tikimybė sugadinti bulvių išvaizdą. Verdant druska pažeidžia odelę.
  • Norėdami, kad bulvės būtų dar skanesnės, virimo pabaigoje į vandenį galite įberti supjaustytų svogūnų, įpilti truputį pieno ar įdėti gabaliuką sviesto.
Ir esminis klausimas pabaigai: kiek laiko reikia virti bulves? Nepjaustytos, priklausomai nuo dydžio, išverda per 10 - 30 min., tad vis patikrinkite.

Skanaus!

Bulvės, kaip ir visos daržovės, naudingos sveikatai. Jų nauda pastebima visam organizmui:Bulvėse gausu mineralų, svarbių išlaikant sveiką kaulų struktūrą ir stiprumą - kalcis, geležis, fosforas, cinkas ir magnis.

  • Bulvės turi nemažai kalio, o pakankamas jo kiekis (4700mg) ir mažas natrio suvartojimas yra viena iš efektyviausių priemonių siekiant sumažint kraujo spaudimą.
  • Bulvėse yra visa grupė komponentų kurie yra svarbūs gerai širdies sveikatai: tai kalis, vitaminas C, vitaminas B6 ir maistinės skaidulos.
  • Bulvės turi svarbios maistinės medžiagos vadinamos cholinu, kuris pagerina miego kokybę, atmintį, padeda mokytis ir raumenų judėjimui.
  • Bulvės turi B grupės vitamino – folio rūgšties. Folio rūgštis apsaugo ląstelės DNR struktūrą nuo mutacijų ir užkerta kelią vėžinių ląstelių susidarymui.
  • Maistinės skaidulos palaiko sveiką virškinimo sistemos darbą, švarą, išvalo žarnyną ir apsaugo nuo vidurių užkietėjimo. Taip pat gali padėti sureguliuoti kūno svorį, padeda ilgesnį laiką jaustis sotiems, sumažina apetitą.
  • Vitaminas C yra svarbus odai, nes jis apsaugo ją nuo žalingo aplinkos poveikio, kaip saulės spinduliai, tarša ir panašiai.
  • Medžiagų apykaita - bulvės yra geras vitamino B6 šaltinis, kuris vaidina svarbų vaidmenį medžiagų apykaitoje.
  • Labai naudingos spalvotos bulvės, ypatingai mėlynu minkštimu, kadangi jų mėlyną spalvą lemia antocianinai, kurie pasižymi prieš grybelinėmis savybėmis, todėl mėlyno minkštimo bulvių veislės itin atsparios bulvių maro sukėlėjams. Dėl jų, mėlynos bulvės laikomos vienu iš daugiausiai antioksidantų turinčių maisto produktų, o pastarieji stiprina imunitetą, lėtina senėjimo procesą, gerina atmintį, veikia kaip profilaktinė priemonė, užkertanti kelią vėžinių ląstelių formavimuisi. Vfarm siūlo pabandyti bulves mėlynu minkštimu Violet Queen.
Maistinė vertė:

100 gramų kiekyje virtų bulvių
Kalorijos ~77
% Dienos norma *
Bendras riebalų kiekis 0,1 g 0%
Sotieji riebalai 0 g 0%
Cholesterolis 0 mg 0%
Natris 6 mg 0%
Kalis 421 mg 12 %
Bendras angliavandenių kiekis 17 g 5%
Maistinės skaidulos 2,2 g 8%
Cukrus 0,8 g
Baltymai 2 g 4%
Vitaminas C 32%
Kalcis 1%
Geležis 4%
Vitaminas D 0%
Vitaminas B6 15%
Kobalaminas 0%
Magnis 5%
* Skaičiuojant 2000 kcal dienos norma

Bulvės tikrai naudingos sveikatai, tad auginkime ir valgykime kuo daugiau!

© Visos teisės saugomos. Visas turinys, įskaitant tekstą, vaizdus, grafiką ir vaizdo įrašus yra www.seklinesbulves.lt interneto svetainės nuosavybė. Svetainės turinį (ar jo dalį) draudžiama kopijuoti, platinti, keisti arba leisti naudoti trečiosioms šalims komerciniais tikslais be savininko sutikimo.